S-50 End Rakes – Flexifloat
S-50 End RakesÂ
Marine Construction Rentals owns a fleet of S-50 (40’x10’x5′) End Rakes available for immediate rental.
- The S-50 series is designed for use in assemblies requiring up to 100-ton operational load capacities
- Floats are dimensioned to allow highway transport of multiple units without restriction
- Efficient road transport by Conventional tractor/trailer
Specifications
| Length | 10 ft |
| Width | 10 ft |
| Depth | 5 ft |
| Unit Weight | 6,500 lbs |
| Buoyant Capacity @ 65 % Draft | 1.8 tons |
| Deck Bearing (Distributed Load) Capacity (PSF) | 3,000 |
| Deck Point Load (Concentrated Load) Capacity (Lbs over a sqft) | 25,000 |
| Bottom Bearing Capacity | 3,500 PSF |
| Horizonal Lock Spacing | 60 in |
| Vertical Lock Spacing | 54 in |
| Lock Capacity @ 65% Yield | 45 tons |
Shipping Dimensions
| Overall Length | 123 in |
| Width | 119 in |
| Overall Depth | 60 in |
| Cubage | 508 Cu.Ft. |
Visit Flexifloat’s website at www.flexifloat.com for more details, specifications, barge configurations and applications.
