S-70 Loading Ramps – Flexifloat
S-70 Loading Ramps
Marine Construction Rentals owns a fleet of S-70 (20’x10’x7′) Ramps available for immediate rental.
- The S-70 series is commonly used to support cranes up to 400-ton capacity
- Capable of transporting static loads exceeding 2000 tons
- Efficient road transport by Conventional tractor/trailer
*NOTE – If your project requires 5′ floats, please give us a call
We have 40′, 20′ & 10′ barge sections available
We have 40′, 20′ & 10′ barge sections available
Specifications
| Length | 20 ft |
| Width | 10 ft |
| Depth | 7 ft |
| Unit Weight | 14,000 lbs |
| Buoyant Capacity @ 65 % Draft | 3.5 tons |
| Deck Bearing (Distributed Load) Capacity (PSF) | 6,000 |
| Deck Point Load (Concentrated Load) Capacity (Lbs over a sqft) | 25,000 |
| Bottom Bearing Capacity | 3,500 PSF |
| Horizonal Lock Spacing | 60 in |
| Vertical Lock Spacing | 76 in |
| Lock Capacity @ 65% Yield | 70 tons |
Shipping Dimensions
| Overall Length | 246 in |
| Width | 119 in |
| Overall Depth | 84 in |
| Cubage | 1,423 Cu.Ft. |
Visit Flexifloat’s website at www.flexifloat.com for more details, specifications, barge configurations and applications.
